Říká se, že za peníze si štěstí nekoupíme, a je to pravda. Co vám ale mohou zajistit, je pocit stability a bezpečí i v horších časech. Kdo by se chtěl pořád strachovat, co se stane, když přijde o práci nebo onemocní? Spoření a investování může být cesta ke klidnému spaní.
Finanční polštář je vždycky dobrý nápad
Dost lidí žije od výplaty k výplatě a stačí jim to, tedy dokud se nestane nic zásadního. Ale stát se může skutečně všechno, a to od ztráty zaměstnání, tedy příjmu, přes nemoc v rodině až po smrt. Navíc jsou skutečnosti, které nemůže člověk ovlivnit ani předpokládat, jako politická situace nebo světová pandemie. V případě nouze se prostě ušetřená koruna navíc hodí a vědět, že cokoli se stane vás nemůže ohrozit, vám přinese pocit klidu a bezpečí.
Finanční polštář neboli peníze odložené bokem by měl vystačit minimálně na tři měsíce bez příjmu. V praxi to znamená, že když nebudete dostávat plat, měli byste mít našetřených dost peněz na život a zaplacení veškerých podstatných plateb, jako je hypotéka nebo spotřební úvěr, minimálně po dobu tří měsíců.
I přestože se vám zdá, že peněz nazbyt nemáte ani pro běžný život, natož pro odkládání, možnosti se vždycky najdou. Můžete se uskromnit. Kávu si dělejte doma, víc vařte a nechoďte na večeře, nové věci si nekupujte hned, ale až na ně našetříte nebo budou ve slevě.
Jakým způsobem efektivně šetřit
Důležité je udělat si z odkládání peněz zvyk. Poté je to už přirozené a automatické. Nemusíte dávat bokem tisíce, ze začátku stačí klidně pár set. Takzvaně korunka ke korunce a hned jste bohatí.
Samozřejmě si peníze navíc můžete odkládat pod polštář, jako to dělaly naše babičky. Nicméně v dnešní době jsou i mnohem efektivnější způsoby, na kterých navíc můžete vydělat.
Dost lidí si peníze stále nechává na jednom účtu, přičemž se jim nenačítají žádné bonusové úroky, naopak úřaduje inflace. Možností, jak naložit s penězi, je mnoho.
Spoření na důchod i na bydlení
Žít ze dne na den je možná dobrodružné, ale myslet na budoucnost důležité. Ne vždycky budete mladí a hlavně pracovně schopní, proč tedy nepřemýšlet dopředu? Důchodové spoření je ideální volba.
Připravovat se na stáří můžete i jinak, například investicí do drahých kovů, ale proč si nepřidat nějakou korunu navíc? Mnoho zaměstnavatelů přispívá v rámci firemních benefitů právě na důchodové spoření, protože chápou, že je to dobrá cesta.
Chystáte se v budoucnu stavět, nebo rekonstruovat? Dávejte si peníze pravidelně na stavební spoření. Měsíčně to bude jen malá částka, ale až dojde na stavbu, určitě vám přijde vhod. Navíc dostanete ke své částce i něco málo od státu.
Na trhu je opravdu velké množství společností, které nabízejí různé druhy spoření s různými podmínkami. Pečlivě vybírejte. Přečtěte si, co všichni nabízejí, uvědomte si, co hledáte a je pro vás důležité, a především si zjistěte reference a ohlasy na danou společnost a daný produkt.
Jestli přemýšlíte nad spořícím účtem, můžete se obrátit na svou banku nebo využít jednoho ze srovnávačů, které naleznete na internetu. Přehledně si porovnáte, která společnost nabízí za jaké podmínky jakou úsporu, jaké je minimum a maximum vložené částky a jaké mají recenze.
Například návodů, jak udržet rodinný rozpočet, je mnoho, ale každý vám řekne, že odkládat na spořící účet je skoro nutnost. Třeba jen na rodinnou dovolenou nebo na nenadálé výdaje, jako je oprava auta nebo nová myčka na nádobí.
Investování je i pro začátečníky
Investice hýbou světem. I pokud jste na tomto poli úplní začátečníci, určitě jste už četli nebo minimálně slyšeli o způsobech a možnostech investování svých peněz. Základem je vybrat si směr, kterým se chcete vydat, a zvolit si, jestli jste spíš pro krátkodobé, nebo dlouhodobější investice a jaký risk jste ochotní podstoupit.
Například obchodování na burze, nákup a prodej akcií, to vše je lákavé, protože můžete poměrně rychle dosáhnout pěkného zisku. Bohužel stejně tak rychle můžete o všechny své úspory přijít. I když budete o svých volbách a možnostech vědět vše, vždy jsou faktory, které nemůžete předvídat ani ovlivnit.
Máte dost peněz nazbyt a chcete se vydat trošku netradiční cestou? Investujte do startupu. Jen pozor, protože stejně velký zisk, jako vás čeká při úspěchu projektu, bude i vaše ztráta při jeho neúspěchu. Vyberte si projekt, kterému věříte a rozumíte, ale investujte skutečně pouze pokud na to máte. Taková půjčka online, která zajistí peníze na investování, zní dobře, jen je nutné si být jistí, že ji zvládnete splatit.
Vložit svoje peníze můžete i do dlouhodobějších a mnohem stabilnějších projektů, jako jsou například dluhopisy nebo drahé kovy. Zlato bylo, je a bude cenná komodita, ať se bude dít cokoli. Hodně lidí na drahé kovy sází právě kvůli inflaci a strachu o měnu. Zlato se dá totiž směnit kdekoli a kdykoli, jelikož je to mezinárodní platidlo. Nemusíte hned kupovat celé cihličky. Založte si komoditní účet a měsíčně tam posílejte, kolik vám rozpočet dovolí. Až našetříte tu správnou částku, můžete ji směnit za kov. Výhoda drahých kovů je ta, že hodnota tolik nekolísá a jsou poměrně stabilní.
Zajímavou investiční variantou jsou nemovitosti. Při dnešních cenách musíte mít buď hodně peněz, nebo si pomoct klasickou nebo americkou hypotékou. Poté můžete dům nebo byt pronajímat a splácet půjčku, případně si sami přilepšit. Skvělé na nemovitostech je, že v případě nouze jsou dobře prodejné, a šance, že na momentálním trhu proděláte, jsou opravdu malé. A pokud si ji necháte, může sloužit vám nebo vašim dětem do budoucna.
Co je pro vás nejlepší?
Každý člověk je jiný a pro každého je dobrá jiná cesta. Velkou roli v tom, kam svoje peníze budete směřovat, hraje to, jak velký obnos si můžete dovolit měsíčně či jednorázově poslat pryč.
Dobrá varianta je samozřejmě spoření, lepší je kombinovat více spoření dohromady a k tomu zbylé peníze investovat. Jen si dejte pozor, abyste vše nevložili pouze na jednu kartu. Investiční portfolio je rozhodně nutné diverzifikovat. V praxi to znamená, že budete mít peníze rozprostřené ve více projektech, takže pokud vám jeden nevyjde, další vás může podržet.
Rada na závěr? Nebojte se požádat o pomoc odborníka. Je přirozené, že pokud se k investicím teprve dostáváte, nebudete vědět, jak vše funguje a co je pro vás nejlepší. Zkušený poradce vás nasměruje správným směrem a řekne vám všechnya rizika, která vás mohou čekat.