Prvovýroba mléka požaduje mimořádnou podporu 35 milionů

on

|

views

and

comments

K přetrvávajícím problémům ve formě velkého investičního dluhu, nedostatku pracovní síly a nízké podpoře přibyly problémy způsobené pandemií onemocnění COVID 19, obrovský nárůst výrobních nákladů a stagnace nákupní ceny mléka. Slovenští prvovýrobci mléka se opět ocitli v krizi a žádají mimořádnou podporu na stabilizaci sektoru.

„Situace je nejhorší od roku 2016. Tehdy došlo k propadu nákupních cen mléka z důvodu zrušení mléčných kvót a nárůstu produkce na společném evropském trhu. Ministerstvo zemědělství a rozvoj venkova (MPRV) tehdy vykrylo ztráty prvovýroby částkou 33 milionů eur. let později rostou celosvětově ceny komodit a náš resort se tak dostává opět na křižovatku. Potřebujeme vykrýt obrovské ztráty, s nimiž nikdo nemohl počítat. Požadujeme mimořádnou podporu ve výši 35 milionů eur,“ uvedl Alexander Pastorek, předseda Slovenského svazu prvovýrobců mléka (SZPM).

„Přestože Evropská komise povolila tzv. Dočasný rámec mimořádné státní pomoci a všechny evropské státy této možnosti využily, čeští zemědělci nedostali žádnou kompenzaci na zvýšené náklady související s pandemií COVID 19,“ přiblížila Margita Štefániková, ředitelka SZPM.

Problémy v sektoru mléka se podle ní vyhrotily v posledním období kvůli enormnímu nárůstu cen rostlinných komodit a krmiv nakupovaných na zahraničních trzích. „Analýzy ukazují, že náklady na výrobu mléka se jen z tohoto důvodu zvýšily o 3 centy na kilogram mléka. Při průměrných výrobních nákladech na úrovni 42 centů tak prvovýrobci mléka zaznamenávají ztráty ve výši 10 centů. Po odečtení celkové podpory v průměrné výši 6 centů vzniká prvovýrobcům ztráta na úrovni 4 centy na kilogram mléka,“ upřesnila Štefániková.

Prvovýroba mléka očekává, že v letošním roce dosáhne ztráty ve výši 55 milionů eur. Vzhledem k tomu, že celkově se výroba a dodávky mléka na trh dotýkají pouze 370 subjektů, jde o výraznou zátěž těchto zemědělských podniků.

„Rádi bychom našim prvovýrobcům platili za mléko co nejvíce. Cenu suroviny však limitují možnosti, za jakou hodnotu jsou zpracovatelé schopni prodat své výrobky na specifickém slovenském trhu, který je výrazně orientován na akciový prodej,“ řekl Marián Šolty, prezident Slovenského mlékárenského svazu ( SMZ). Zpracovatelé mléka se podle něj obávají, že pokud nedojde k odškodnění prvovýrobců, může dojít k poklesu výroby kravského mléka.

„Kromě mimořádné podpory požadujeme i dlouhodobé nastavení systému, ve kterém prvovýroba mléka bude v následujících letech fungovat,“ zdůraznil Pastorek. Prvovýrobci mléka tím podle něj myslí zejména přehodnocení výše státní podpory na rok 2022 na Zelenou naftu, protože stanovené normativy spotřeby motorových olejů neodpovídají reálné spotřebě.

„V souvislosti s přípravou Společné zemědělské politiky na roky 2023 až 2027 požadujeme zařazení mléka do kategorie citlivých komodit a přednostní podporu kategorií mléčného skotu. Očekáváme, že podpora ze zdrojů v rámci intervencí a opatření Strategického plánu ve výši asi 500 eur na velkou dobytči při podpoře všech kategorií mléčného skotu by mohla zastabilizovat úbytek stavů a ​​přispěla by k zachování výroby mléka na Slovensku,“ uzavřela Štefániková.

Share this
Tags

Must-read

Vyberte si svého průvodce životem v podobě magického kamene

Mapa oblohy v den vašeho narození může mít údajně silný vliv na váš další život. Výrazně prý dokáže ovlivnit vaše schopnosti, obavy, silné stránky,...

Město vybudovalo nové osvětlení přechodů pro chodce

V Hurbanově v okrese Komárno bylo vybudováno nové osvětlení průchodů pro chodce na státní silnici I/64. Do užívání bylo předáno v polovině října, informovala...

Výrobní ceny ve Španělsku v září vzrostly nejvíce za téměř 44 let

Výrobní ceny ve Španělsku v září pokračovaly v růstu, přičemž dosáhly druhé největší tempo od začátku těchto statistik. Přispělo k tomu zejména zdražení energií,...
- Reklama -PR články

Recent articles

Další články z rubriky