Domů Investice Ministři energetiky EU se nedohodli na řešení prudkého zvýšení cen plynu

Ministři energetiky EU se nedohodli na řešení prudkého zvýšení cen plynu

0

Setkání v Lucemburku se uskutečnilo v době mezi loňským summitem bloku, který měl stejné téma, a klimatickým summitem COP26, který se uskuteční příští týden v Británii.

Ceny energií prudce stoupají po celém světě, protože ekonomiky znovu nabraly tempo po loňském poklesu v důsledku blokád k zastavení pandemie onemocnění COVID-19. Evropa, která je velmi závislá na dovozu plynu a ropy, potýká s dramatickým skokem velkoobchodních cen energií, zejména pro prudké zvýšení spotových cen plynu, které slouží jako referenční.

Evropská komise přišla se „souborem nástrojů“ a opatření ke zmírnění tohoto růstu v krátkodobém časovém horizontu, přičemž povzbuzuje členské státy, aby především snižovaly daně a poplatky, které obvykle tvoří přibližně třetinu účtů za energie.

Španělsko se na setkání snažilo přesvědčilo ostatní, aby podpořili jeho plán společného nákupu plynu v rámci EU, stejně jako to udělali při úspěšném zadávání vakcín proti onemocnění COVID-19.

Francie, která podporuje Španělsko, chce přepracovat evropský energetický trh tak, aby se plyn stal méně důležitým komponentem při stanovování cen. To vyhovuje jeho domácímu energetickému mixu s více než 70% dodávek energií pocházejících z jádra.

Devět zemí včetně Rakouska, Dánska, Finska, Německa, Irska a Nizozemska ve společném prohlášení vydaném těsně před úterním setkáním uvedlo, že jsou proti zásadním změnám na trhu EU.

„Vnitřní trh s plynem a elektřinou byl společně a postupně budován v průběhu uplynulých desetiletí. Konkurenční trhy přispívají k inovacím, bezpečnosti dodávek a jsou tedy klíčovým prvkem pro usnadnění přechodu směrem k ambici EU v oblasti nízkouhlíkové budoucnosti,“ napsali.

Lucembursko, které je také jedním ze signatářů, uvedlo, že pod prohlášení se podepsaly i Švédsko a Belgie, čímž se celková podpora zvýšila na 11 členů bloku. Lucemburský ministr energetiky Claude Turmes novinářům řekl, že španělská vláda má příliš velká očekávání, když si myslí, že společné zakázky energie vyřeší krizi. Podle něj ji vyřeší investice do efektivnosti.

Španělská ministryně energetiky Sara Aagesen Munozová oponovala, že prudký nárůst cen energií „je mimořádná a naléhavá situace, která vyžaduje naléhavá opatření“. „Náš návrh je naprosto jasný a důrazný,“ řekla a dodala, že své kolegy plánuje získat „faktami“.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version