EU vítá očistný proces, ale dosavadní kroky nejsou dostatečné

on

|

views

and

comments

Možné zneužívání prostředků EU, do kterého měla být zapletena i Půdohospodářská platební agentura (PPA) ze Slovenska, bylo v pondělí (25.10.) odpoledne předmětem rozpravy v Evropském parlamentu (EP) na půdě Výboru EP pro rozpočtovou kontrolu (CONT).

Rozpravy, která byla zaměřena na opatření navazující na vyšetřování možného zneužití financí z rozpočtu EU určených pro zemědělství na Slovensku, se kromě zástupců Evropské komise (EK) a Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) zúčastnil i slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan (nominant OĽANO ).

Slovenský europoslanec Michal Wiezik (SPOLU), který je jako jediný ze slovenských zástupců v europarlamentu členem výboru CONT, pro TASR uvedl, že v rámci Hlavního direktoriátu EK pro zemědělství (DG AGRI) panuje shoda, že s plnou akreditací PPA se mělo počkat ještě čtyři měsíce.

Upřesnil, že zástupce eurokomise potvrdil, že opravy na platby projektů z druhého pilíře ve výši 25 % zůstávají stále v platnosti. „Spuštění plateb projektů z druhého pilíře, jak bylo avizováno ministerstvem, by tedy logicky znamenalo krácení plateb farmářům, nebo hlubší sáhnutí do již tak vyprázdněného státního rozpočtu,“ konstatoval.

Wiezik upozornil, že eurokomise vítá očistný proces v DDD, ale dosavadní kroky nepovažuje za dostatečné a nevidí důvod ke snížení nebo zrušení vysokých korekcí. Připomněl, že slovenskému agroresortu byly v rámci výboru CONT vyčteny hlavně nedostatečné kontroly řídícího orgánu a také fakt, že nová nastavení se snáze prosazují na papíře než v praxi.

OLAF uzavřel koncem roku 2020 tři administrativní vyšetřování týkající se možného zneužití fondů EU v oblasti zemědělství na Slovensku. Zjištění tohoto úřadu zahrnují nesrovnalosti v přímých platbách a systémové nedostatky ve vnitrostátních postupech ověřování.

Podle Wiezika OLAF vyjádřil obavy nad tím, jak je na Slovensku spravován půdní fond, když problémy byly identifikovány od úrovně katastru, přes sporné vlastnické vztahy k půdě, nájemní smlouvy až po fragmentaci půdy.

Upozornil také, že vyšetřování dvou případů OLAF stále probíhají na vnitrostátní úrovni a mnoho zjištění vyplývající z auditů EK je stále otevřeno, i proto výbor CONT bude mít i nadále Slovensko „pod drobnohledem“.

Ministerstvo zemědělství a rozvoj venkova (MPRV) SR ještě v pátek (22.10.) informovalo, že bruselští auditoři nabídli možnost prodloužit dočasnou akreditaci Zemědělské platební agentury (PPA), pokud by si nebylo jisté splněním akreditačních podmínek. „DG AGRI nám nadstandardně nabídlo možnost prodloužit dočasnou akreditaci, pokud bychom si nebyli jisti splněním podmínek. Jejich nabídka však vycházela ze stavu k 13. září 2021, kdy neměli k dispozici výsledky personální kapacitní analýzy a ani závěrečnou zprávu nezávislého auditorského posouzení, které potvrdilo splnění všech bodů akčního plánu,“ upřesnil agroresort.

Komunikace s DG AGRI je podle ministerstva rozsáhlá, věcná, konstruktivní a realizuje se na pravidelné bázi s jediným cílem, a to společně účinně chránit zájmy Slovenské republiky a Evropské unie.

Share this
Tags

Must-read

Vyberte si svého průvodce životem v podobě magického kamene

Mapa oblohy v den vašeho narození může mít údajně silný vliv na váš další život. Výrazně prý dokáže ovlivnit vaše schopnosti, obavy, silné stránky,...

Město vybudovalo nové osvětlení přechodů pro chodce

V Hurbanově v okrese Komárno bylo vybudováno nové osvětlení průchodů pro chodce na státní silnici I/64. Do užívání bylo předáno v polovině října, informovala...

Výrobní ceny ve Španělsku v září vzrostly nejvíce za téměř 44 let

Výrobní ceny ve Španělsku v září pokračovaly v růstu, přičemž dosáhly druhé největší tempo od začátku těchto statistik. Přispělo k tomu zejména zdražení energií,...
- Reklama -PR články

Recent articles

Další články z rubriky