Banky v eurozóně zpřísnily přístup k hypotékám ve 3. čtvrtletí

on

|

views

and

comments

Banky v eurozóně ve 3. čtvrtletí 2021 zpřísnily přístup k hypotékám a očekávají, že v tom budou pokračovat iv posledním čtvrtletí. Ukázal to v úterý průzkum Evropské centrální banky (ECB).

Představitelé ECB se chystají na čtvrtečním (28.10.) setkání zhodnotit ekonomickou situaci v eurozóně, čímž připraví půdu pro prosincové rozhodnutí o budoucnosti jejího programu nákupu dluhopisů.

Průzkum ECB o bankovních úvěrech (Bank Lending Survey) ukázal, že v případě korporátních úvěrů se ve 3. čtvrtletí nic nezměnilo, ale podmínky pro hypoteční úvěry domácnostem byly méně výhodné.

„Zpřísnění úvěrů na bydlení souviselo s tolerancí bank vůči riziku a jejich náklady na finanční prostředky a tlakem na bilanční rozvahy,“ uvedla ECB.

Ve 4. čtvrtletí 2021 očekávají banky další zpřísnění úvěrových standardů při nezměněné poptávce po úvěrech na koupi bydlení, poznamenala ECB.

Některé banky uvedly jako důvod zpřísnění kritérií u úvěrů na bydlení doporučení „makroobezřetnostních orgánů pro dohled“, jejichž úkolem je dávat pozor na finanční bubliny.

Z největších ekonomik eurozóny se schvalovací kritéria pro hypotéky zpřísnila v Německu, Španělsku a Francii, zatímco v Itálii zůstala nezměněna. To mělo za následek vyšší míru odmítnutí žádostí o hypotéky.

Podmínky hypoték – zejména poměr mezi půjčenou částkou a hodnotou nemovitosti, dobou trvání úvěru a dodatečnými poplatky – byly také méně velkorysé než v předchozím čtvrtletí.

Na druhé straně, vzhledem k rekordně nízké úrokové sazby ECB, marže bank se dále zmenšovaly, a to iu úvěrů považovaných za rizikové.

Obecně se očekává, že ECB v březnu 2022 ukončí svůj program nouzových pandemických nákupů, ale i po tomto datu bude pokračovat v menším pravidelném nákupu dluhopisů.

Centrální banka eurozóny se držela své linie, že nedávné zrychlení inflace je převážně dočasné a tempo růstu cen, které v září dosáhlo 3,4 %, v příštím roce klesne zpět pod její cílovou úroveň 2 %.

Share this
Tags

Must-read

Vyberte si svého průvodce životem v podobě magického kamene

Mapa oblohy v den vašeho narození může mít údajně silný vliv na váš další život. Výrazně prý dokáže ovlivnit vaše schopnosti, obavy, silné stránky,...

Město vybudovalo nové osvětlení přechodů pro chodce

V Hurbanově v okrese Komárno bylo vybudováno nové osvětlení průchodů pro chodce na státní silnici I/64. Do užívání bylo předáno v polovině října, informovala...

Výrobní ceny ve Španělsku v září vzrostly nejvíce za téměř 44 let

Výrobní ceny ve Španělsku v září pokračovaly v růstu, přičemž dosáhly druhé největší tempo od začátku těchto statistik. Přispělo k tomu zejména zdražení energií,...
- Reklama -PR články

Recent articles

Další články z rubriky